Knipex 13 88 200UKSBE Fully Insulated Electricians Universal Installation Pliers, 200mm
DRAPER
Product Code:
13 88 200UKSBE
S Code:
80803
Description:
Professional Quality, for the all-round professional, tested to 10,000V and insulated to 1000V AC and 1500V DC for live line working. Multifunctional electrical installation pliers ideal for gripping flat and round material, bending, deburring, cutting cable, stripping and crimping ferrules; 6 functions in one pair of pliers! Built in shears allow up to 15mm diameter copper cable to be cut. Manufactured from high-grade oil hardened steel with precision ground stripping holes. Separately induction hardened cutting edges give a clean cut every time. Heavy duty insulated handles and slip guards for extra comfort and safety. Display packed.